word'de iki farklı formatta sayfa numarası vermek roma rakam

2008-07-10 00:53:00
    Uzun süredir bir yazı yazmamıştım. Şimdi vakit buldukça burayı güncel tutacağım.
    Bir arkadaşımın abisinin arkadaşı  yüksek lisans tezi için ms word  'de bir şeyi yapamadığını söyledi. Yapmak istediği şey şuydu:
    Dosya yaklaşık 190 sayfalık bir word dosyası. Bunun ilk 10 sayfası roma rakamıyla numaralandırılacak, index ve kısaltmalar falan olacak, kalan sayfalar da 1-180 arasında normal rakamla verilecek.
    Bunu yapabilmek için insanın ilk aklına farklı iki dosya yapıp çıktısını alırsın gibi bir fikir geliyor ama tezi aynı zamanda cd'de de teslim ettikleri için bir dosyada olmasını istediğini söyledi. Bunu yapan birkaç program buldum. İki farklı word dosyasını birleştirerek pdf alıyorlarmış falan.
Ama sonradan düşündüm word'de kesme (break) diye birşey var. Dosyayı sanki iki farklı kısımdan oluşuyormuş gibi göstererek, farklı işlemler yapabilirim.
   Bunun için önce roma rakamı ekleyeceğim ilk 10 sayfanın en sonun imleci getirdim. ekle-> kesme'ye tıkladım.
   Daha sonra çıkan ekranda sonraki sayfayı işaretleyerek dosyayı ikiye ayırmış oldum.
    Sonra imleci ilk kısımda herhangi bir sayfaya getirerek, ekle-> sayfa numarası dedim. burada formatlama kısmından roma rakamını seçtim.
    Daha sonra ikinci kısıma geldim 10-190 arasında herhangi bir yerdeyken ekle->sayfa numarası deyip, başlangıç değeri olarak 1'i seçtim ve formattan normal rakamları seçtim.

Böylece iki kısım birbirinden bağımsız sayfa numaralandırılmış oldu.

Kolay gelsin

33334
0
0
Yorum Yaz